piątek, 4 czerwca 2010

Triumphzug Kaiser Maximilians!Tym razem szybki wypad w wiek XVI, rzecz znaleziona kwadrans temu w sieci i tak mi się podoba, że nie mogę sobie darować, by jej nie wrzucić na blog, po prostu urocze! Seria drzeworytów (zaplanowano 210, wykonano 153) które miały ukazać potomności przygody i dokonania cesarza Maksymiliana. Pierwsze miniaturowe wersje były autorstwa Jörga Kölderera, w oparciu o jego prace tacy artyści jak Hans Burgkmair, Leonhard Beck, Hans Schäufelin, Albrecht Dürer czy Hans Springinklee zajęli się wykonaniem drzeworytów. Co ciekawe, część oryginałów Kölderera przetrwała do naszych czasów, bezpiecznie przechowywana w Wiedniu.
Mnie jednak zauroczyły ‘duże’ drzeworyty - 99 z nich, w wersji z 1526 roku znajduje się w zbiorach Uniwersytetu w Grazu. Wersja ta została pokolorowana dopiero w 1765 roku przez Josefa Hoegera, jednak pracy nie dokończono – część sztandarów pozostała z czarną chorągwią. Na szczęście uniwersytet udostępnia wersję zdigitalizowaną, po prostu cud, miód i orzeszki! Aż chce się powiedzieć – Dankeschön!
Link do wersji online:
Opis w języku niemieckim:

4 komentarze:

 1. czolem,
  znam to cudo od dlugiego czasu, 'rycerze' sa w wielu ksiazkach, ale nie wiedzialem ze jest na necie!
  Na tablicy 27-28 sa wybitnie wschodnio wygladajacy wojacy - moze dowodcy stradariotow?
  Bogactwo uzbrojenia, sprzetu jezdzieckiego, ladrow etc - paluskzi lizac :)
  Zadziwjaca jest roznorodnosc koni, cich masci, typow, poz, zadzwijace jak wielkimi artystami byli Niemcy XVI wieku, a na dodatek jak genialnym znawca mojego ulubionego zwierzecia byl autor /autorzy rysunkow koni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak się ucieszyłem, że znalazłem to w necie, że musiałem wrzucić - mimo że XVI wiek to już mi tak nie leży :) Jednak wygląda to tak wspaniale, że po prostu czysta przyjemność pooglądać

  OdpowiedzUsuń
 3. Hello folks,
  Kadrinazi thank you very much for the colored version of the Maximilian's trump!

  Dario, the gentlemen on the righhand side from pages 27-28 are IIRC Hungarian noblemen. Interesting to note is that they (somewhat unusually)carry infantry pavises , so typical of the Jagellonian (as well as central european) infantry of the era ...
  Cheers,
  Samuel

  OdpowiedzUsuń
 4. Samuel, do not thank me, all credit to great guys from University in Graz for putting that great stuff in net. 16th century is not my main field of interest but those woodcuts are just amazing.

  Cheers
  Michał

  OdpowiedzUsuń