piątek, 11 czerwca 2010

Mołojcy w Inflantach


Co prawda w tematy kozackie z reguły się nie zapuszczam, jednak tym razem zrobię wyjątek, gdyż rzecz dotyczy walk ze Szwedami, a na tym gruncie czuję się pewniej… Kiedy w 1601 roku hetman wielki koronny Jan Zamoyski przygotowywał silną armię koronną do wyprawy do Inflant, w skład jego wojsk mieli wejść i Zaporożcy. Zachował się popis pułku kozackiego w tej kampanii, który podaję poniżej. Stan etatowy z jesieni 1601 roku, kiedy Kozacy wkroczyli do Inflant:
Hetman Samuel Koszka, dowódca pułku kozackiego. Ranny w szturmie na zamek w Poltsamaa w nocy z 28 lutego na 1 marca 1602 roku, co ciekawe – miał zostać przypadkowo (?) postrzelony w plecy przez jednego z własnych żołnierzy. Na stanowisku hetmana zastąpił go doświadczony ataman Hawryło Krutnewycz
4 atamanów - znamy nazwiska wspomnianego powyżej Krutnewycza i Oryszewicza
8 esaułów
20 setników
Oboźny
Pisarz
4 chorążych
12 muzykantów
157 dziesiętników
1799 mołojców
12 puszkarzy
20 woźniców
Dokonania Kozaków w toku kampanii nie były zbyt imponujące. W nocnym ataku na Poltsamaa nie udało im się zdobyć zamku, stracili przy tym kilkunastu zabitych i ponad dwudziestu rannych, na czele z hetmanem. Następnie założyli obóz nieopodal Dorpatu (Tartu), gdzie spędzili prawie miesiąc. 27 marca, gdy zwijali obozowisko, ich tabor został zaatakowany przez szwedzką wycieczkę z Dorpatu – Kozakom udało się jednak odeprzeć napastników i rozproszyć ich ‘po chaszczu i błocie’, biorąc 3 jeńców. Następnie osłaniali linie komunikacyjne głównej armii Zamoyskiego, prowadzącej działania oblężnicze przeciw szwedzkim twierdzom. Jesienią 1602 roku, wracając z Inflant na Ukrainę, dopuszczali się do licznych grabieży i gwałtów w okolicach Połocka i Witebska, hetman Zamoyjski wysłał do nich posła z napomnieniem.

2 komentarze:

  1. dobywszypałasza13 czerwca 2010 12:57

    Najbardziej zaciekawiła mnie informacja o 12 muzykach w pułku. Ciekaw jestem jakich instrumentów używali, tzn czy to była orkiestra czy instrumenty pomagające komunikacji na polu walki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Imho to jacyś trębacze czy bębniarze :) do komunikacji na polu bitwy, po cóż Kozakom orkiestra?

    OdpowiedzUsuń