piątek, 24 sierpnia 2012

Rota kozacka na koni sto dwadzieścia

Znalazłem list przypowiedni króla Jana II Kazimierza dla litewskiego rotmistrza Łukasza Rossudowskiego, datowany w Nowym Dworze, dnia piątego, miesiąca Decembra, roku pańskiego tysiąc sześćset piędziesiąt czwartego, panowania naszego polskiego szóstego a Szweckiego siódmego roku. Tego typu dokumenty zawsze mnie interesowały więc pozwolę sobie przytoczyć fragmenty. W obliczu postępów moskiewskich starano się powiększyć armię litewską, nie tylko woysko W . X. L. w służbie zatrzymać, ale też ad proportionem sił nieprzyjacielskich augmentować. W liście czytamy oczywiście pochwałę dotychczasowej służby rotmistrza, doświadczoną mając wierność twoie w dziele rycerskim, dzielność y do usługi naszey y Rz-ptey ochotę. Pan Łukasz otrzymał rozkaz formowania chorągwi kozackiej w koni sto dwadzieścia, których porządek taki ma bydz: koń dobry, bandolet y para pistoletów, tak u towarzysza iako y pachołka onego. Żołd (wraz z kuchennym) określono na 40 złotych na ćwierć (na jednego konia oczywiście). Rotmistrz miał się postarać by zaciągnąć jak najwięcej doświadczonych żołnierzy, abyś pomienioną rotę ludzi ćwiczonych y iako naywiecej w służbie bywałych sposobił. Na zebranie chorągwi dano mu sześć tygodni. Oddział miał się potem popisać przez pisarzem polnym litewskim lub wyznaczonym przez hetmana substytutem, po czym pomaszerować tam gdzie hetmańskie zaydzie rozkazanie.
Co ciekawe, chorągiew ta służyła aż do sierpnia 1659 roku, od 1656 roku wchodząc w skład dywizji prawego skrzydła, dowodzonej przez hetmana wielkiego Pawła Jana Sapiehę.

3 komentarze:

 1. Zaciekawił mnie ten wymóg bandoletów u wszystkich. Że u pocztowych to zrozumiałe, ale że i u towarzyszy...Strzelanie z łuku wymaga długich ćwiczeń.Czyżby w 1654 zaczynało już brakować tych, którzy mają wprawę w posługiwaniu się łukiem? Wszak Batoh, a potem kampania 1654 mocno zaważyła na stanach liczebnych nie tylko zresztą jazdy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Just wanted to thank you for the help regarding Polish "mercenary infantry", started to paint my Royal Guard according to the information you gave me on the Oim forum many weeks ago and went for the Gwardia flag as well :-)

  Hope to share some pictures soon.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Fromhold - a czy łuk był wymieniany wcześniej w listach przypowiednich dla jazdy kozackiej? Muszę pogrzebać...

  @Anatoli - glad that I could help, if You need any more help me know.

  OdpowiedzUsuń