środa, 22 sierpnia 2012

Malarze znani i nieznani - cz. LI

Wpisy o 'Bitwie pod Kircholmem' Pietera Snayersa generują na tyle duże zainteresowanie Czytelników, że wypadałoby do nich powrócić. Dzięki uprzejmości Radka Sikory (serdecznie pozdrawiam) wszedłem w posiadanie dwóch bardzo dobrych jakości kopii obrazu. Całość bitwy widzimy teraz na samym dole bloga - zastąpiłem niezbyt dobrej jakości obraz który widniał tam do tej pory. Blog się przez to nieco 'rozjechał', ale chyba warto...
Z kolei powyżej husarska chorągiew stojąca na prawym skrzydle - oddział ten już kiedyś widzieliśmy, acz nie w całości, warto może teraz o nim podyskutować. Tuż przy nim grupa muzyków, czterech trębaczy i kotlarz. Pomiędzy szeregami postać z buławą, z czerwonym płaszczu - czyżby oficer ustawiający chorągiew? A może to 'towarzysz rząd czyniący', o którym Radek wspominał kiedyś w komentarzach:
http://kadrinazi.blogspot.co.uk/2010/08/malarze-znani-i-nieznani-cz-vii.html
Mnie osobiście bardzo zaciekawił oficer (?) z tyłu chorągwi, w kapeluszu i czarnym stroju (nie mogę się tam dopatrzyć zbroi), przepasany czerwoną szarfą, a w ręku trzymający buławę (chyba Snayers miał płacone od buławy na tym obrazie). Czyżby kurlandzki książę Fryderyk? Wiem że tak Jerzy Teodorczyk jak i Zygmunt Żygulski junior widzieli księcia tuż obok hetmana - na prawo od muzyków na samym dole), ten jednak pasuje mi z wyglądu na Kurlandczyka. Co ciekawe jednak, na obrazie widzimy podobne postaci za innymi chorągwiami husarii, więc może to jednak kolejny 'rząd czyniący' (albo Snayersowa wariacja na jego temat).
Interesujący są też dwaj husarze zajmujący miejsce w drugim szeregu - nie mają oni bowiem szyszaków, czyżby to próba ukazania pocztowych?
Jak zwykle zapraszam do dyskusji, komentowania, wskazywania błędów, etc.

6 komentarzy:

 1. Czy można prosić o przyblizenie polskiej piechoty z obrazu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdybym miał ją w ładnym zbliżeniu to bym nie omieszkał zamieścić, jednak nie mam takowej. Powiększenie dużego obrazu daje tylko pikselozę, więc szkoda oczu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Thank you for the detail Michal !

  OdpowiedzUsuń
 4. All kudos to Radek Sikora who send me a photo!

  OdpowiedzUsuń
 5. W porównaniu z poprzednią najlepszą w sieci jakością mamy rewelację, czy już porównywałeś z planem Dahleberga ?
  Pozdrawiam
  Marek (RR)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie porównywałem bo nie miałem takiej potrzeby - nie piszę nic o bitwie pod Kircholmem, więc po co :)

  OdpowiedzUsuń