czwartek, 16 sierpnia 2012

1000 piechoty w siermięgach...

9 stycznia 1660 roku książę Bogusław Radziwiłł wysłał Krzysztofowi Pacowi, kanclerzowi litewskiemu list w którym opisał wojska moskiewskie pod komendą Chowańskiego. Raport jest o tyle ciekawy, że daje nam pewne przesłanki co do wyglądu żołnierzy którym przyszło potem walczyć pod Połonką. Książe napisał:
Pod Chowańskim: 1000 piechoty w siermięgach, 1000 strzelców, połowa w czerwonej, połowa w zielonej barwie, 90 kornetów rajtarii pistoletami, bandoletami opatrzonej, każdy mocny w 60 albo 70 koni. 5 chorągwi Dumnych Bojar, pod każdą 100 koni. Wszystkiego około 8500.
Pod Szczerbą: 1000 piechoty w siermięgach, 30 kornetów rajtarii także mocnych, 3 kompanie Lejbgwardii Cesarskiej po 100 koni. W ogóle do 3 tysięcy i 12 dział.
Piechota w siermięgach to oczywiście regimenty soldackie, strzelców moskiewskich z kolei nikomu nie trzeba przedstawiać. Dumni Bojarzy to chyba dworianie lub dzieci bojarskie – w tym drugim przypadku Lejbgwardia Cesarska wskazywałaby na dworian. Książę podkreśla dobre wyposażenie rajtarii, wydaje się jednak, że zawyża ilość rot które miał pod komendą Chowański. 120 rot to 12 regimentów (moskiewskie pułki rajtarii składały się z 10 rot), a trudno założyć żeby aż tyle wysłano na ten teatr wojny. Dla porównania – armia Szeremietiewa walcząca w 1660 na Ukrainie miała 6 regimentów, a było to przecież większe zgrupowanie niż to pod dowództwem Chowańskiego.

6 komentarzy:

 1. A gdzie ten list opublikowany?

  OdpowiedzUsuń
 2. U Edwarda Kotłubaja w ‘Galerii nieświeskiej portretów Radziwiłłowskich’ (Wilno 1857). Niestety praca ta nie jest dostępna w necie, nie znam więc całości listu.

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy mógłbyś jeszcze nieco bardziej rozłożyć na liczby pierwsze rajtarów? Jedna rota to jaka liczebność? Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. W relacji jest przecież wzmianka że roty to 60-70 koni ;) jest też wpis poświęcony samej rajtarii:
  http://kadrinazi.blogspot.co.uk/2010/09/zbrojnie-pistoletami-bandoletami.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję ;) Ja to laik jestem, w dodatku roztargniony ;)

  OdpowiedzUsuń