poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Rejestr kompanii usarskiej...

Kilkakrotnie wypisywałem na blogu przykładowe struktury chorągwi husarskich, rajtarskich czy kozackich, przyglądając się przede wszystkim ilości i liczebności pocztów. We wszystkich jednak przypadkach (o ile pamięć mnie nie myli) były to oddziały z pierwszej połowy XVII wieku. Wypadałoby więc takie niedopatrzenie poprawić i poszukać czegoś i z drugiej połowy wieku. Na szczęście mam akurat pod ręka Rejestr kompanii usarskiej jwp. M[iłościwego] Pana, Wincentego Korwina Gosiewskiego podskarbiego wielkiego i hetmana polnego WKsL, więc źródło to jest tu jak znalazł. Spis pochodzi z lutego 1655 roku, chociaż oddział formalnie zaczął służbę od 9 listopada 1654 roku. Spójrzmy więc jak rozkłada się struktura jednostki która na papierze miała 200 koni:
- poczet rotmistrza – 12 koni
- poczet porucznika Kazimierza Chwaliboga Żeromskiego [który dowodził jednostką w polu] – 6 koni
- poczet chorążego Jana Żebrowskiego – 5 koni
- 14 pocztów 4-konnych
- 31 pocztów 3-konnych
- 11 pocztów 2-konnych
Po zliczeniu wszystkich – 194 konie -  najwyraźniej więc jakieś poczty się ‘wykruszyły’ i nie stawiły się na popisie. Razem mamy tu 59 pocztów, w tym poczet rotmistrza który wszak nie stawał pod chorągwią, czyli 58 towarzyszy. Interesujące że ponad połowa pocztów to 3-konne. Nie mamy za to żadnego pocztu 1 i ½ czy 1-konnego. Nie wiem niestety jak wyglądała realna siła tej chorągwi, tj. ilu towarzyszy i pocztowych faktycznie stanęło w czasie lutowego popisu.

2 komentarze:

  1. cyt. poczet porucznika Kazimierza Chwaliboga Żeromskiego [który dowodził jednostką w polu] – 6 koni.
    Czy oprócz encyklopedycznych, pamietników Paska są inne wiadomości o samej osobie porucznika, później pułkownika Żeromskiego. Uprzejmie proszę o źródła.
    Pozdrawiam Andrzej - potomek linii...

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba by szukać w Archiwum Radziwiłłów w AGADzie - na pewno Żeromski musi być wspominany w korespondencji. Sugerowałbym także szukać korespondencji Gosiewskiego, w końcu o swoim poruczniku mógł tu i ówdzie wspomnieć.

    OdpowiedzUsuń