poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Nędza, miotełki i ładna kolekcja win


Kilka co ciekawszych pozycji z Taxy krakowskiej Towarów Cudzoziemskich, które przez Śląski y z Węgier do Krakowa, a potym po wszytkiey Koronie idą (…) w Roku 1633. Wymienione są tam różnorakie dobra, pochodzące z różnych stron, od Wenecji po Turcje. Wiele różnego rodzaju tkanin, stali Rakuskie y Węgierskie, blachy niemieckie, ale i tajemnicze Miotełki Weneckie (po groszy dwadzieścia y pięć, tuzon po złotych dziesiąci) czy też papier. Ciekawostki które szczególnie przykuły moją uwagę (oprócz wspomnianych już powyżej miotełek):
- stron do włoskich skrzypic, bunt za złotych cztery [zapewne chodzi tu oczywiście o struny do skrzypiec]
- złoto drotowe nayprzedieysze Weneckie, ale nie to co z Lipska idzie, uncja, to iest cewka, po złotych pułszosta
- nędzy bogatey, łokieć po groszy czterdziestu – nędzą zwano tkaninę z szychu, jej inna nazwa to alherunt
- nici śląskie przednie, po groszy dwanaście sztuka
Nie mogło zabraknąć i trunków. Znajdujemy tam więc wina: stare węgierskie, endenburskie [z miasta Odenburg/Szopronia na Węgrzech], świętoiurskie [Wino św. Jerzego], petersymenam [wino hiszpańskie], sek [słodkie wino hiszpańskie], kanar [z wysp Kanaryjskich] i bastard [wino francuskie].
Wśród towarów tureckich i egipskich widzimy wiele rysiów, pod którą nazwą zapewne ukrywają się futra azjatyckich, afrykańskich  i europejskich dzikich kotów, chociaż lamparty i tygrysy wymienione są osobno. Mamy też łuki – sarayski, konstantinopolski i prosty. Inne wyposażenie wojskowe to szable, pałasze, sahajdaki, czekany, koncerze, buzdygany, karwasze, , buńczuki i misiurki. Nie zabrakło też koni tureckich, osiągających wysokie ceny, jak też siodeł i rzędów turskich.
Są też i towary wołoskie, a wśród nich karp słony dunayski i śledzie dunayskie, miód, woły wołoskie, futra lisów, wydr i bobrów, a nawet łój. 

4 komentarze:

 1. Oh yeah, there was plenty of really great (and expensive) stuff there :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wino?!
  Moje wina, moje wina, moje bardzo wielkie...
  Vinco, vincere... vinko, vinko červené;)
  http://www.youtube.com/watch?v=oHrt6ETncOE

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę, to jeszcze mamy i ilustrację muzyczną :)

  OdpowiedzUsuń