czwartek, 25 sierpnia 2011

Konie sułtana Sulejmana


[Kolejne trzy dni znów będę odsypiał nocne zmiany, więc wrzucam wpisy niejako ‘na zapas’]
Francuskie poselstwo na dwór sułtana Sulejmana Wspaniałego w 1544 roku było świadkiem wielu cudów i wspaniałości w Istambule. Jednym z najciekawszych opisów jest ten tyczący się koni tureckich, jak sądzę może on zainteresować co niektórych Czytelników mojego bloga. Tłumaczę z angielskiego tłumaczenia, za doskonałą pracą Lisy Jardin Wordly Goods:
Po obydwu stronach ujrzeliśmy konie, niektóre z nich niosły jeźdźców, a wszystkie [konie] miały bardzo bogate rzędy. Nie było wśród nich takiego (a było ich tam ze 200), który nie miałby lejców i strzemion z czystego złota lub srebra. Większość miała na łbie płytkę ze złota lub srebra, w kształcie róży, ozdobioną rubinem lub turkusem. Miały uzdy na turecką modłę, ozdobione złotem i czerwonym jedwabiem, a także turkusami. Każdy z tych koni miał kantar w kształcie złotego lub srebrnego łańcucha, o wartości blisko 500 dukatów [każdy]. Miały małe tureckie siodła, [zdobione] złotem, z podogoniem [tak chyba tłumaczy się słowo ‘crupper’] zdobionym złotym brokatem lub wyhaftowanym aksamitem, z rzędami guzików wiszącymi po obu stronach, [podogonie] wykonane było ze złotej nici lub z czerwonego jedwabiu. Konie te były bardzo piękne tureckie lub berberyjskie –[tu tłumaczę dosłownie, niechże się puryści na mnie nie gniewają, w nawiasach moja próba tłumaczenia, mam nadzieję, że napiszecie jak to dokładnie winno być przetłumaczone] czarne [kare],  ciemnobrązowe [gniade?],  bay [kasztan?], szare, białe, a każdy z nich kosztował przynajmniej 200 dukatów. 

2 komentarze:

  1. Opis Wacława z Vratislav (dostępny też w tłumaczeniu na polski) koni sułtańskich jest podobny,ale więcej w nim szczegółów bezpośrednio do koni się odnoszących...

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobno bardzo szczegółowy (z detalami jest tam opisanych 17 koni!) jest list Marcellego Anconitano, szambelana Federico II, markiza Mantui. Anconitano został wysłany na dwór Sulejmana w celu wynegocjowania zakupu koni właśnie. W liście z 18 lipca 1526 roku skarży się, że nie udało mu się zakupić żadnych koni od sułtana, ale zdobył skądinąd 17 pięknych koni, które dokładnie opisuje.

    OdpowiedzUsuń