piątek, 14 października 2011

Kolejny Mowgli z XVII wieku

Obiecałem kolejną historyjkę o dziecku wychowanym przez niedźwiedzie – oto i ona:
W roku 1670 za panowania Jana Kazimierza, żołnierze w lesie pod Grodnem dwóch chłopców znaleźli, z których jeden, skoro ludzi postrzegł, wraz z niedźwiedziami uciekł na pobliższe bagnisko, drugiego lubo też uciekającego złapali żołnierze, zawiedli do Warszawy, gdzie go ochrzczono imieniem Józef. Mógł on mieć lat 12 lub 13 wszystkie ruszenia i czyny jak u zwierząt. Nie tylko bowiem same mięso, miód, dzikie jabłka i leśne owoce lubił, lecz chodził na czterech nogach. Po chrzczeniu z wielką trudnością przyszło go nauczyć by chodził na tylnych nogach. Języka polskiego nigdy nie mógł się nauczyć, leczy gdy tylko chciał, ryk niedźwiedzi wydawał. Po niejakim czasie Król [Jan] Kazimierz darował go Staroście Poznańskiemu, Piotrowi Adamowi Opalińskiemu, ten go używał za stróża, do noszenia drzewa i wody do kuchni. Zwierzęcych, dzikich skłonności swoich nie porzucił do śmierci. Często udawał się do lasów; obcował z niedźwiedziami, którzy go jak wychowańca swego nie obrażali w niczem.

8 komentarzy:

 1. Good story, I'd rather be brought up by bears than wolves.

  OdpowiedzUsuń
 2. Yeah, I guess bears = much more healthy diet :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się kawałek, że go misie nie obrażały :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Wieloznaczny jest, zwłaszcza że to tuż po fragmencie 'obcował z niedźwiedziami' ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś tu jest nie tak Michale, Jan Kazimierz abdykował w 1668. Jeśli rok jest ok, to panował wtedy Michał Korybut Wiśniowiecki ;-)
  Pozdrawiam A.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapewne O'Conor tutaj daty pomieszał, ewentualnie Niemcewicz tłumacząc dodał coś od siebie :) O'Conor zaczerpnął ów opis z kroniki Krzysztofa Hartknocha, a trudno mi zakładać żeby ten historyk tak się pomylił.

  OdpowiedzUsuń
 7. "kroniki Krzysztofa Hartknocha" a co to za kronika?

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj ktoś tu jest leniwy i nie chce zbytnio nadużywać google ;)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Hartknoch

  OdpowiedzUsuń