8 lub 9 lipca 1622 roku nieopodal Rygi, w toku starcia litewskiego podjazdu rotmistrza rajtarii Jerzego Krzysztofa Rozena (Rosena) z oddziałami szwedzkimi żołnierzom hetmana Radziwiłła udało się zdobyć jedną chorągiew należącą do przeciwnika. Należała do kompanii kirasjerów feldmarszałka Hermana Wrangla, dowodzonej przez Reinholda Anrepa. Hetman Radziwiłł podaje opis chorągwi jako czarnej adamaszkowej, z namalowanym białym drzewem palmowym i sentencją sub pondere cresco. Ze sztandarem tym wiążę się zresztą nader interesująca historia [podziękowanie dla Mariusza Balcerka za podzielenie się źródłem!]. Wrangel, rozwścieczony stratą swojego przybocznego oddziału, wysłał list do Rozena (Rosena), wyzywając go na pojedynek o sztandar. Szwedzki feldmarszałek miał desygnować porucznika swojej kompanii wraz z 50 żołnierzami do starcia z taką samą liczbą litewskich rajtarów - ażeby P. Rozen in pari Numero wyjechał y Chorągiew tę wyniósł a bił się z nim o nię. Litewski rotmistrz zgodził się na tak dziwny pojedynek, postawił jednak warunek, że Szwedzi mają ze sobą zabrać nową chorągiew kompanii żeby tę Chorągiew wynieść Juzem się raz o nię bił chceli drugą stracić niech ią wyniesie A ia wykaie w 50 człeka. Istniała więc szansa zdobycia jeszcze jednego szwedzkiego sztandaru, jednak pojedynek nie doszedł do skutku, gdyż zabronił go Rozenowi hetman Krzysztof Radziwiłł. Można się jednak zastanawiać, jaki przebieg miałby pojedynek litewskich rajtarów ze szwedzkimi kirasjerami, mogłoby to być bez wątpienia fascynujące widowisko.
Wojskowość europejska XVI-XVIII wieku [dużo], wargaming historyczny [odrobinę], a także co tam mi jeszcze przyjdzie do głowy...
czwartek, 6 maja 2010
Pojedynek na 50 człeka
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Czy ten Kawalerzysta to kirasjer z taamtych czasów?
OdpowiedzUsuńSzczególnie zastanaiwa mnie ten hełm
To faktycznie rekonstrukcja kirasjera z przełomu XVI i XVII wieku, używano i takich hełmów.
OdpowiedzUsuńArcyciekawe, btw - masz odb tych podjazdów?
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńPoszukałem jednak dokładniej i jest coś więcej.
UsuńLitwini: jedna chorągiew rajtarii Rosena, chorągiew kozacka Kopaczewskiego (źródło wspomina tylko o 20 ludziach) i chorągiew husarska starosty uświatowskiego (nie weszła do walki).
Szwedzi mieli jakoby (według Litwinów) 3 kompanie jazdy i 2 piechoty.
Bardzo dziękuję :)
Usuń