sobota, 30 lipca 2011

Zgraja lekczejsza, młódź i petyhorcy

Wspomniałem ostatnio, że nieco więcej miejsca poświęcę opisom wojsk mołdawskich i wołoskich. Zgodnie z obietnicą więc, tym razem krótka notka przedstawiająca wyborowe oddziały hospodara wołoskiego Radu Mihnei, witające poselstwo księcia Krzysztofa Zbaraskiego, podróżujące do sułtana. Rzecz ciekawa, pochodząca z utworu Samuela Twardowskiego Przeważna legacyja, Jaśnie Oświeconego Książęcia Krzysztofa Zbaraskiego…, ważna o tyle, że Twardowski był uczestnikiem poselstwa i naocznym świadkiem wydarzeń.  Oto jak przedstawił on jazdę wołoską (multańską):
Przed nim zgraja lekczejsza, młódź i petyhorcy,
W pancerzach i misurkach, pod kilką proporcy;
Po ustroniu kopijnik pod chorągwi dwiema,
Którym syn hospodarski hetmani obiema.
Być może owe dwie chorągwie kopijników to regularne oddziały na służbie hospodara, Saracei i Scuelnici? Ciekawe jest użycie określenia petyhorcy na określenie jazdy w kolczugach (pancerzach) i misiurkach – interesujący przyczynek do opisów tego typu formacji w armiach RON.

2 komentarze:

  1. Taki z ciebie wielki znawca XVII w. Rzeczypospolitej a ciągle używasz tego pokracznego skrótu RON. Jakby nie istniał historyczny skrót Rzplita wtedy używany!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bynajmniej nie jestem znawcą, a li i jedynie miłośnikiem wojskowości tego okresu, to jakby nie patrzył spora różnica. A skrót RON mi nie przeszkadza, przyzwyczaiłem się do niego i siłą nawyku zmieniać go nie zamierzam.

    OdpowiedzUsuń