piątek, 15 czerwca 2012

Kopijnik po 15 złotych...


Pozostajemy przy uchwałach wojskowych króla Stefana Batorego, tym razem dokument z 8 sierpnia 1578 roku, ustanawiający skład i liczebność garnizonu Kamieńca. Załogę zamku miało stanowić bardzo mieszane towarzystwo:
Załoga ta składać się będzie z pięciudziesiąt kopijników, z których czterej ciężej uzbrojeni po 15 złotych za kwartał pobierać mają, czterdziestu zaś i sześciu po złotych 9 wyznaczamy. Pięćdziesiąt strzelców konnych mają mieć po siedm złotych na kwartał: na koniec zaciągnąć zalecamy poczet z dwudziestu czterech ludzi piechoty złożony, którym po złotych 5 kwartalnie dawać będziemy.
Co ciekawe garnizon mógł, jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostać przerzucony na inny front działań:
Załoga ta w przypadku grożącego twierdzy niebezpieczeństwa, pilnie strzedz onej i bronić powinna; gdyby zaś tego wojska gdzie indziej nam potrzeba było, uda się tam gdzie wódz nasz rozkaże. 

4 komentarze:

 1. Jak zakresie obowiązków stosunku pracy - pracownik zobowiązany wykonywać pozostałe polecenia przełożonego.

  Tych 50 kopijników to całość obsady takiego Kamieńca?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. 50 kopijników + 50 strzelców konnych + 24 piechurów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gamoń jestem, cały powyższy tekst o tym traktował, ale powracając do tematu gdzieś czytałem, że Kamieniec był solidnie modernizowany również przez Stefana Batorego ( myślę tutaj o dostosowaniu umocnień celem użycia ich z zastosowaniem broni palnej - w kontekście strzelców). Prace dostosowawcze dotyczyły baszty lub baszt, ale nie same baszty bronią - jakieś "puszki" też zaszeregowano?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam że o puszkach nic nie znalazłem, acz jeżeli tylko coś wpadnie mi w oko to nie omieszkam zamieścić ;)

  OdpowiedzUsuń