środa, 29 czerwca 2011

Żywy obraz rycerzy pięciu a do tego husarz Chrobrego

Moja Lepsza Połowa czytuje ostatnio do poduszki książkę Elżbiety Koweckiej W salonie i w kuchni. Zwykła dzielić się ze mną co lepszymi fragmentami, bo też historie opisane tam są przepyszne. Biorąc pod uwagę tematykę bloga chciałbym zaprezentować dwie ilustracje z tej książki, ukazujące jak to ‘stylowo’ bawiono się w XIX wieku.
Na zdjęciu powyżej żywy obraz odegrany w Krakowie w 1884 roku. Nie trzeba się chyba zbyt długo zastanawiać by rozpoznać kto zacz. Na obrazie (od lewej) Skrzetuski, Rzędzian, Podbipięta, Wołodyjowski i Zagłoba. Niezłe przebieranki, prawda?
Pan poniżej jest jeszcze lepszy. Kazimierz Girtler na krakowskim balu w 1829 roku miał się przebrać za rycerza z czasów Bolesława Chrobrego. Uznał jednak najwyraźniej, że wygląda mało wykwintnie, więc postanowił urozmaicić strój przez dodanie husarskich skrzydeł.
Coś mi się wydaje, ze jeszcze kiedyś do tej wspaniałej książki wrócę, tym razem z jakimś soczystym opisem.

3 komentarze:

  1. Wygląda na to Michale że w XIX bardzo popularne były husarskie skrzydła.Wykonywano je do istniejących zbroi husarskich, Matejko namalował skrzydlaty szyszak husarski na swoim dziele z bitwą pod Grunwaldem.Malarze tacy jak Brandt, Juliusz i Wojciech Kossakowie często posługiwali się motywem skrzydlatej husarii. Jednoznaczny przejaw tęsknoty za czasami świetności polskiego oręża.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie, czysta symbolika, husaria musiała im się jednoznacznie kojarzyć

    OdpowiedzUsuń
  3. Laskawie spojrzcie na date - 1884, wlasnie rok wczesniej byla wielka feta w Wiedniu i mniejsza w Krakowie obchodow odsieczy wiedenskiej, a Sienkiewicz wydawal swoja Trylogie i zabory wszystkie 3 zyly bohaterami Trylogii i chwala Polski, nadeszla moda na poslke przedrozbiorowa. Epoka napoleonska, choc zywa wciaz wtedy, stracila na blasku wobec Trylogii. Mamy odrodzenie pozytywistyczne, szlachta-inteligencja poszla w lud robic z chlopow Polakow, min dzieki pisarzam takim jak Sienkiewicz to sie udalo. Skrzydla husarskie byly juz dosc dawno znane w ikonografii, odziedziczone po XVIII wieku, Wiek XIX zaczal Orlowski a pozniej przyszli Michalowski, Suchodolski, przyszla poezja Wincentego Pola i w koncu proza.. Do tego bractwa kurkowe w Malopolsce i w ziemi Lwowskiej kultywowaly tradycje narodowe, ergo skrzydla byly symbolem potegi panstwa, dawnej swietnosci i dumy... I tak trzymajmy :)

    OdpowiedzUsuń