niedziela, 19 czerwca 2011

Modę swawolnych żołnierzy naśladują

Kolejny fragment dzieł Szymona Starowolskiego, tym razem dotyczący strojów. Rzecz bardzo ciekawa, bo ukazująca wpływy różnych nacji z którymi przyszło nam wojować, a także mówi nam o tym, jak moda ‘wojskowa’ wpływała na ‘cywilną’:
Zagraniczne [stroje] atoli szczególną cieszą się u szlachty popularnością; żołnierze zaś najbardziej owej różnorodności strojów są sprawcami. Tak więc, gdy wojna była między nami a Moskwą [chodzi o okres Smuty], tej ostatniej zwyczajem nosiliśmy szerokie i wydłużone kiereje, futra kosztowne, gronostajami, panterami albo sobolami podbite i bardzo wysokie czapki. Potem zaś, gdyśmy z Turkami w Wołoszy wojowali [wojna chocimska 1621 roku], przejęliśmy od nich i ich sprzymierzeńców Tatarów zwyczaj przystrajania koni, pewien rodzaj płaszczy żołnierskich wydłużonych, tudzież skrócone i mocno obciśnięte kurtki. Wkrótce potem, w czasie wojny [1626-1629] w Prusach ze Szwedami, przejęliśmy od nich szerokie buty, skórzane wydłużone nagolenniki, płaszcze i inne rodzaju stroju, niemieckiemu ubiorowi podobne. I w ten sposób na przestrzeni jednego tylko dziesięciolecia trzy albo czterokrotnie wygląd wierzchniej odzieży naszej poprawialiśmy, albo raczej szpecili ustawicznym zmienianiem, ponieważ modę swawolnych żołnierzy naśladują ci, którzy w domu pozostają, młodzi zwłaszcza, aby nie różnić się, albo przynajmniej nie narażać się na wzgardę tych, którzy na niejednej wyprawie bywali. 

1 komentarz:

  1. Tu coś pan Szymon nieco koloryzuje. Długie szaty podbite futrem oraz wysokie kołpaki noszono w RON znacznie wcześniej niż w okresie smuty. A w modzie wojskowej tak to już jest że zwykle przejmuje się zwyczaje, organizację logistykę itp od strony zwycięskiej. Odwrotnie chyba jakoś słabo to działa. Inna rzecz, że w sobolowe futra nie tak trudno było naszym żołnierzom się tam zaopatrzyć ;-)
    Co do Turków po 1621. Też troszkę dziwne bo obcisłe żupany były już przecież w Polsce na długo przed 1621. Po połowie wieku poszło to jednak w drugą stronę i zaczęły być popularne żupany z rękawami szerokimi u góry i luźne, bufiaste.

    OdpowiedzUsuń