wtorek, 28 września 2010

Malarze znani i nieznani - cz. XI
[podziękowania dla Maxgalla za materiał ikonograficzny w tak dobrej jakości!]
Georg Christian Eimmart Młodszy (1638-1704/1705) – niemiecki rytownik i malarz, pracował w Regensburgu i Norymberdze, gdzie od 1674 roku prowadził szkołę malarską.  Co ciekawe, Eimmart zajmował się także astronomią i matematyką.  Nas jednak może zainteresować jego praca w dziedzinie rytownictwa - w oparciu o szkice D. K. Ehrenstrala, wykonał bowiem serię 63 rycin ukazujących koronację Karola IX w Sztokholmie w 1672 roku. Ryciny te, w opracowaniu G. Eberta, wydano następnie w 1685 roku w Sztokholmie pod tytułem Certamen equestre cæteraque solemnia Holmiæ Suecorum Ao: MDCLXXII .M. Decbr: celebrata cum Carolus XI. omnium cum applausu aviti regni regimen capesseret. Wśród rycin znajdujemy te ukazujące polskie poselstwo wysłane do Szwecji w 1672 roku. Są to przede wszystkim przepiękne ilustracje wspaniałych polskich koni – wraz z bogatym zdobieniem siodeł, uzbrojeniem, skrzydłami przytroczonymi do siodeł, piórami. Nic tylko siedzieć i podziwiać…

4 komentarze:

 1. Wicie kumie, co Wam powim? Na ekranie monitora (nawet takiego rzecznego), czyta się to wszystko ciężko. Gdybyście tak jednak zawartość bloga przelali na papier (czyli pożegnanie z Piotrem, częściowo po francusku - Pa Pierre!) i ograniczyli jakimiś gustownymi okładkami... Pierwszy się w kolejce do księgarni ustawię, a później jeszcze o dedykację i autograf poproszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kaj tam kumie, to się nie nadaje na Pa Pierre - za mało szczegółów, za mało źródeł. Na blog wystarczy, ale nie na poważne pisanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. i na rekonstrukcje rysunkowa tez sie nadaje, mam w planie, ale mam calkiem duze skany tych rycin :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozostaje więc czekać na ciekawe rekonstrukcje ;)

  OdpowiedzUsuń