niedziela, 15 stycznia 2012

Jako hetman i kanclerz

Jan Zamoyski został przed wyprawą pskowską w 1581 roku mianowany na stanowisko hetmana wielkiego koronnego. Trzy lata wcześniej został kanclerzem wielkim koronnym, piastował więc teraz dwa niezwykle ważne, kluczowe wręcz, stanowiska urzędnicze. Zachował się bardzo ciekawy opis z sierpnia 1581 roku, ukazujący nam jak to Zamoyski popisywał wojsko maszerujące na Psków. Opis może zwłaszcza zainteresować kogoś kto chciałby odwzorować hetmana na wargamingowym stole:
P. Hetman nowy urzędem się popisuje, sam roty stawiał, jeździł jako hetman i kanclerz, pieczęć na szyi a hetmański proporczyk za nim na grocie u kopii, magierka czerwona z pierzem [piórem/piórami], na proporczyku rym: ‘Fortutido et laus mea Dominus’ [Bóg męstwem mojem i chwałą]. Na pułki dzieli wojsko.

4 komentarze:

 1. Nie ma to jak Kanclerz i jego wierny Mroczek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A tak apropos Mroczka, nie wiesz, czy twórcy serialu wzorowali go na jakiej konkretnej postaci historycznej, czy tez to tylko fikcyjna postac, dodająca smaczku?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie kojarzę na jakim pierwowzorze można byłoby oprzeć postać rotmistrza, także tutaj niestety nie pomogę.

  OdpowiedzUsuń
 4. może na rotmistrzu Mroczku chorągwi pancernej w korpusie posiłkowym Hieronima Augustyna Lubomirskiego, no ale to czasy jakby 100 lat pozniejsze. A tak na marginesie to jedna z moich ulubionych ról pana Kryszaka (ale ta serialowa, bo ta z filmu Żelazną Ręka to już nie to samo). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń