środa, 30 listopada 2011

Malarze znani i nieznani - cz. XL

Kolejne piękne źródło ikonograficzne dotyczące armii tureckiej w XVII wieku, tym razem w odmętach sieci odnalazł je Rafał Szwelicki (pozdrawiam!).
Jest to seria 121 malunków, ukazujących gwardzistów, urzędników i różne ciekawe postaci z dworu sułtana. W roku 1657 lub 1658 nabył je w Stambule Claes Rålamb, szwedzki ambasador na dworze sułtana. Staraniem Narodowej Biblioteki w Sztokholmie, cała seria znajduje się online i można ją podziwiać pod poniższym adresem:
Na zachętę dwa z malunków. U góry lekki piechur z oddziałów lewantów, poniżej solak, czyli wspomniany już niedawno na forum leworęczny łucznik. Polecam obejrzenie pełnej kolekcji, sporo tam bardzo ciekawych wizerunków.

4 komentarze:

 1. Nice to see original drawings or prints.

  OdpowiedzUsuń
 2. Yeah and it's good that they're in such nice quality as well.

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest fenomenalne zrodlo gdyz do tego okresu nie ma miniatur tureckich robionych na uzytek wlasny (ale jako tzw ksiazki strojow na uzytek 'turystow"), mieli taki jakby okres ikonoklazmu - odzyli dopiero w latach 1670tych etc. Miniatury z Costum Book byly zrobione/wykonane specjalnie dla Raalamba, pisalem kiedys, lat temu 2 na historycy.org, i sa zwiazane poniekad z Polska, bo na podstawie tych malunkow dragpman i artysta polskiej prowenencji (pisza o tym w ksiazce http://www.amazon.com/Sultans-Procession-Swedish-1657-1658-Paintings/dp/9186884182 ) wykonal szereg obrazow z tzw procesji sultanskiej w stylu prawie 'malarstwa bialego czlowieka,' uzywajac nomenklatury W. Lysiaka, ktore tez sa w Szwecji i o ktorych pisalem na moim blogu w 2009 etc... z wikipedii http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:R%C3%A5lamb_Costume_Book
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest o tym i wzmianka na cytowanej stronie:
  The miniatures have strong connections with the 'Rålamb Procession Paintings', a series of 20 paintings depicting the Sultan's procession to Adrianople, which are now displayed in the Nordiska Museet in Stockholm. Rålamb witnessed this procession and described it at length in his diary. The paintings were executed to his order, probably by a European artist. The miniatures may well have served as models for the artist.

  OdpowiedzUsuń