niedziela, 20 listopada 2011

Barwa gwardii JKM - cz. XI

W 1677 roku, w czasie sejmu walnego w Warszawie, wśród wojsk witający Jana III Sobieskiego widzimy regiment gwardii pieszej JKM pod komendą generała majora Ernesta Denhoffa. Żołnierze otrzymali z tej okazji barwę nową (acz nie znalazłem wzmianki o jej kolorze) a także nowe sztandary. Zachował się obraz pięciu chorągwi z tego przemarszu, czyli nie lada gratka tak dla historyków jak i dla graczy (idealna jeżeli ktoś z grających w OiM chciałby zrobić sztandary dla gwardzistów króla Jana). Pozwolę sobie więc zacytować opis z oryginału Opisania Wjazdu Króla JMC…:
Jedna biała [sztandar leibkompanii?] na którey orzeł lecący wszystek srebrno wymalowany trzymający w szponach błękitną tarczę. Cztery zaś błękitne. Na pierwszey insygnia rozmiate malowane były woyskowe iako to Łuki Łubia Strzały y inne. Na których Tarcza błękitna. Na drugiey orzeł biały tak iako na pierwszey biały. Na trzeci[ej] Kawaler na Koniu iako Pogonia [chodzi o herb Wlk. Ks. Litewskiego czyli Pogoń] trzymający na ręku Tarczę w zbroi Srebrnej wszystek także y koń. Na czwartey iako na białey y drugiey błękitney orzeł biały srebrny trzymający tarczę błękitną w szponach. 

2 komentarze:

  1. Jaj jestem historykiem, bardzo lubię czytać Trylogię Sienkiewicza, a w grę jeszcze nie grałem. Często grywam w Medieval II Total War. Twój blog chyba mnie zachęci do sięgnięcia po OiM :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Biorąc pod uwagę, że na dniach wychodzi podręczni k do gry, a w ofercie jest już duża ilość figurek, to idealny moment do sięgnięcia po OiM.

    OdpowiedzUsuń