sobota, 3 grudnia 2011

Dobry wzrok i doskonałe kończyny [dla jasności dodajmy że dolne]

Notka tym razem nad wyraz krótka, ale tak mnie ubawiła świeżo znaleziona anegdotka, że nie mogę sobie jej darować. Rzecz o tym jak w Europie Zachodniej komentowano upadek wyszkolenia i zdolności wojennych tureckich janczarów na początku XVIII wieku. Znany włoski żołnierz, podróżnik i naturalista Luigi Ferdinando Marsigli (to pan z szałową peruką którego możecie podziwiać powyżej) miał ok. 1720 roku tak napisać o armii sułtańskiej (tłumaczenie luźne, acz jak mi się wydaje celne):
Janczarzy znani są ze doskonałego wzroku a także dobrych [dolnych] kończyn [znaczy się nóg]. Pierwszy [tj. wzrok] służy im by mieć oko na niesforną kawalerię [turecką], które jest niezwykle skłonna do ucieczki [z pola bitwy], drugie zaś [tj. nogi] po to by umożliwić im szybkie pójście w ślady [kawalerii].

2 komentarze:

  1. The overcrowding of the Janissary Corps beggining by the 2nd half of the 17th century turned them into an useless mob. It also appears that the Ottomans failed to adapt their army to the pike and shot tactics. The results are well known.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawie jak francuskie czołgi z czasów II wojny światowej, które miały pono wsteczne lusterka, aby ich załogi mogły obserwować pole bitwy;)

    OdpowiedzUsuń