poniedziałek, 25 czerwca 2018

Wojna Trzydziestoletnia - konkursObiecałem, że gdy moja strona na FB zgarnie w końcu 1200 polubień, ogłoszę konkurs dotyczący Wojny Trzydziestoletniej. Do wygrania książka profesora Wilsona o bitwie pod Lutzen, więc i pytania będą odpowiednio trudne…

1. W toku bitew wojny wielokrotnie zdarzało się, że ginął generał dowodzący armią. Wystarczy wspomnieć chociażby Gustawa II Adolfa, który poległ pod Lutzen. Proszę wymienić przynajmniej pięciu wodzów (poza nieszczęsnym Guciem), którzy zginęli/odnieśli śmiertelne rany w czasie bitew i oblężeń Wojny Trzydziestoletniej. Oprócz nazwiska proszę podać też nazwę owej ‘śmiertelnej’ bitwy.

2. Pewien protestancki władca miał się za niesamowitego innowatora myśli wojskowej – wprowadził więc na uzbrojenie swojej armii wozy bojowe. Wzięły one udział w jednej bitwie, która zakończyła się zresztą sromotną klęską ich armii. Kim był ów władca i w jakiej bitwie użyto owych wozów.

3. Miasto to stało się symbolem ukazującym okrucieństwa i barbarzyństwa Wojny Trzydziestoletniej, tracąc jednego dnia „w orgii krwi i ognia” ponad 20 000 obywateli. Proszę podać o jakie miasto chodzi.

4. Szkocki najemnik, walczył w szeregach armii duńskiej i szwedzkiej, pozostawił po sobie bardzo ciekawe zapiski kampanii w których walczył. O kogo chodzi i jaki był tytuł owych zapisków?

5. Trzydniowa bitwa z późnej fazy wojny miała przynieść ogromne straty atakującej armii. Wojskami tymi dowodziło dwóch słynnych wodzów, którzy weszli na stałe do panteonu wybitnych generałów swojego kraju. Dowódca przeciwnej armii miał po niej powiedzieć, że „tylko … (tu pada narodowość) zdolni są do tak heroicznych czynów”. O jaką krwawą bitwę chodzi?

6. Oficer ten zasłynął później jako jeden z ważniejszych dowódców Angielskiej Wojny Domowej. Swoje ostrogi zdobywał jednak w czasie Wojny Trzydziestoletniej, gdzie zresztą w pierwszej bitwie, mimo że walczył nader walecznie (chociaż bez psa u boku) został wzięty do niewoli. O kogo chodzi i w jakiej  bitwie miał miejsce jego przykry debiut wojskowy?

7. Pewien generał przeszedł do historii jako „Niszczyciel armii”. Pech chciał, że nie chodziło bynajmniej o armie przeciwnika. Proszę podać nazwisko tego dowódcy i przyczynę nadania mu takiego przydomka.


Na prawidłowe odpowiedzi czekam do północy 9 lipca. Proszę je przesyłać jako wiadomość prywatną (PM) na FB mojego bloga – uprasza się jednocześnie o wysyłanie ich jako jednej wiadomości, nie rozbijanie na siedem odrębnych. Jako że pytania są dosyć trudne, proszę się dobrze zastanowić nad odpowiedziami, nie będę uznawał wiadomości „z poprawkami” dosyłanymi po jakimś czasie. Wśród zgłoszeń z największą ilością prawidłowych odpowiedzi Komisja Gier i Zakładów wylosuje osobę, która otrzyma pracę Wilsona.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Michał ‘Kadrinazi’ Paradowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz