poniedziałek, 18 czerwca 2018

Król Jan i turecka makata w WilanowieW Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 30 września tego roku będzie można podziwiać bardzo interesującą wystawę czasową – atłasowej makaty tureckiej i portretu króla Jana III. Jak widać na zdjęciach, robi to naprawdę duże wrażenie. Poniżej krótki opis dotyczący eksponatów, jeżeli ktoś będzie w okolicy to na pewno warto będzie to zobaczyć.

TKANINY TURECKIE

Atłasowa makata złożona z 10 elementów powstała w połowie XVII w. na terenie imperium osmańskiego i mogła stanowić fragment wystroju namiotu. Następnie została zdobyta przez króla Jana III, najpewniej w bitwie wiedeńskiej. Tkaniny zostały ofiarowane przez Sobieskiego klasztorowi Benedyktynek we Lwowie, w którym ksienią była ciotka króla Dorota Magdalena Daniłowiczówna. Po II wojnie światowej wraz z mniszkami i całym wyposażeniem zakonnym trafiły do klasztoru pocysterskiego w Krzeszowie na Dolnym Śląsku.

Przez wiele lat nie wiedziano o faktycznym pochodzeniu i wartości tkanin, choć doceniano ich wyjątkową klasę i piękno. W klasztorze w Krzeszowie używane były one jako nakrycia na klęczniki dla sióstr podczas uroczystości składania ślubów zakonnych i przyjmowania konsekracji monastycznej. Dopiero kilka lat temu ponownie „odkryto” pochodzenie tkanin i zidentyfikowano je jako trofeum zdobyte przez króla Jana III w bitwie wiedeńskiej. W 2017 r. tkaniny poddano konserwacji w pracowni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

PORTRET JANA III

Prezentowany na wystawie obraz pochodzi z XVII w. Portret jest przez badaczy uznawany za jeden z najważniejszych wizerunków władcy. Uważa się go za pierwowzór całej grupy portretów z kolekcji polskich i zagranicznych, na których monarcha jest podobnie upozowany. Swoistym potwierdzeniem jakości wizerunku są wyniki badań przeprowadzonych przez prof. Piotra Francuza, kierownika Katedry Psychologii Eksperymentalnej oraz Perception & Cognition Lab na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Okazało się, że portret ten można uznać za „prawdopodobnie najbliższy faktycznego wyglądu monarchy”. Obraz jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie i pozostaje w depozycie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


INFORMACJE PRAKTYCZNE

Czas ekspozycji                                              codziennie do 30 września 2018 r.
Miejsce ekspozycji                                        Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | pałac | Wielka Sień
Godziny otwarcia                                         poniedziałki, środy, soboty, niedziele w godz. 9.30–18.00
wtorki, czwartki, piątki w godz. 9.30–16.00
Wstęp                                                                 w cenie biletu do pałacu | 20 zł – zwykły, 15 zł – ulgowy
                                                                              w czwartki wstęp wolny dla gości indywidualnychBrak komentarzy:

Prześlij komentarz