piątek, 15 maja 2015

Malarze znani i nieznani - cz. LXIII

Kontynuujemy wątki malarsko-rytownicze (i otagowywanie artystów - udało się chyba otagować wszystkich...). Dziś Jost Amman i akwaforta przedstawiająca Stefana Batorego. Rzecz ciekawa, bo Batory przedstawiony tu jest jako wojewoda siedmiogrodzki, podczas gdy w dwóch miejscach na tym wizerunki widzimy datę roczną 1576. Jak pamiętamy od 14 grudnia 1575 roku Siedmiogrodzianin był polskim królem-elektem, koronowany zaś został 1 maja 1576 roku. Zapewne więc ma być to wizerunek przedstawiający go w okresie przed koronacją właśnie, jako że w 1576 roku urząd wojewody siedmiogrodzkiego przejął po nim jego brat Krzysztof. Tak czy inaczej wizerunek ciekawy i chyba nieco mniej znany, stąd też warto go tu przypomnieć. Oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

4 komentarze:

 1. Wspanialy wizerunek ,jak na wielkosc naszego Krola Stefana ,zawsze jednak cos nowego mozna znalesc.
  Ps: skoro o malarstwie,lata temu w Angielskojezycznej ksiazcy byl rysunek anty-szwedzkiej propagandy,przedstawial Szwedzkiego zolnierza( odpowiednio brzydki i obdarty)nie masz czegos takiego?byl bym bardzo wdzieczny za mozliwosc zobaczenia tego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Było bardzo dużo takich antyszwedzkich rysunków, piszesz za dużymi ogólnikami żeby zidentyfikować o który chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Byla to ilustracja ukazujaca jednego Szweda stojacego,z twarza( czarownica,mniej wiecej) brzydka,i hakowatym nosem,podpis byl po Niemiecku ,co mialo znaczyc cos jak "Szwedzki zoldak" zloczynca etc.

   Usuń