czwartek, 16 lutego 2012

Tatarów ośmdziesiąt tysięcy

We wrześniu 1575 roku Ruś Czerwona i Podole padły ofiarą straszliwego najazdu tatarskiego. Czambuły rozlały się szeroko po niebronionym terytorium, paląc, mordując i gromadząc ogromne łupy. Jak pisał Bielski w swojej kronice:
Taką nieoszacowaną szkodę uczynili, jaka niesłychana była w Polsce; bo okrom pobitych starych ludzi i małych dziatek, ludzi wszystkich przez pięćdziesiąt i pięć tysięcy wywiedli w niewolę, a koni i klacz półtorakroć sto tysięcy, nuż była i owiec barzo wiele, nie wspominając innych łupów, szat, złota, srebra; a tak prędko z tem uszli, że ich nikt dogonić nie mógł.
W najeździe miało jakoby brać udział blisko 80 000 Tatarów, oto jak według zapisu kronikarza przedstawiał się podział sił tatarskich:
Naprzód szedł Alkierej sułtan z chorągwią kitajki białej i czerwonej, wszerz na dwa sążenia a na wierzchu kutas [frędzel] z końskiego ogona farbowany, ludu było pod chorągwią 15 000. Lazidgierej sołtan z chorągwią kitajki zielonej a białej, pod nią było Tatar 10 000. Alikierej z chorągwią czerwoną o dwóch ogonach, pod którą było Tatar 10 000. Satkierej z chorągwią kitajki czerwonej i białej z kutasem, pod którą było ludu 15 000. Za tymi szedł sułtan Kikierej z chorągwią kitajki białej i zielonej o czterech ogonach, ludu było po nią 8000. Za tymi szli Cirkasowie pietihorscy z chorągwią kitajki białej a zielonej z kutasami, ludu po nią było 7000. Dobruccy i białogrodzcy Tatarowie szli wprzód przed wojskiem z Bakajem, których było 1000. Komorników [?] też było o jednym koniu chłopu wybornych do 15 000. A nad temi wszystkiemi wojski mieli władzę najpierwszą synowie carza przekopskiego, których tam było siedm.

5 komentarzy:

 1. Ciekawe nadzwyczaj. Nasze wojny w XVI wieku spowija mrok mojej niewiedzy niestety ...
  A jak wyglądała taka "kitajka"?

  OdpowiedzUsuń
 2. What a sight that must have been....

  OdpowiedzUsuń
 3. @Pryzmek - kitajka to nic innego jak jedwabna tkanina (gładka i błyszcząca), często używana właśnie na sztandary, chodzi tu więc o jedwabne sztandary

  @The Angry Lurker - Tatars were divided into three main forces, also bear in mind than usually each of their warrior marched with three horses. So even when estimate of 80 000 men would be far to high, still there should be plenty of men and horses

  OdpowiedzUsuń
 4. Very interesting, a period I don't know much about.

  OdpowiedzUsuń
 5. Would be quite a sight to behold!

  OdpowiedzUsuń