środa, 7 listopada 2012

Z obowiązkiem stałej służby rycerskiej kozackiejSzukając czegoś zupełnie innego, bo dotyczącego wojny 1626-1629, znalazłem na stronie AGADu Wpisy dotyczące czterech województw: bracławskiego, czernihowskiego, kijowskiego i wołyńskiego z lat 1569 - 1673 wniesione do ksiąg Metryki Koronnej. Wśród nich kilka perełek – nadania z 1621 roku, które otrzymywali zasłużeni żołnierze. Większość wskazuje na to, że nagrodzeni przeszli w stan spoczynku, np. :

1621.03.27, Warszawa
Nadanie prawem lennym ostrowu Żukowica we włości Domyslińskiej w Ks. Czernihowskim z placem na zamku czernihowskim z obowiązkiem budowy domu na tym placu Piotrowi Kruchelskiemu za zasługi wojenne.

Znajdujemy tam jednak także i kilku, którzy zostali zobowiązani do powinności wojskowej w przypadku zagrożenia:

1621.03.09, Warszawa
Nadanie prawem lennym ostrowu Juriewsczyzny we włości Domyslińskiej w Ks. Czernihowskim z placem na zamku czernihowskim z obowiązkiem stałej służby rycerskiej kozackiej w zamku w czasie niezpieczeństwa Jerzemu Cierpickiemu za zasługi wojenne.


1621.03.09, Warszawa
Nadanie prawem lennym ostrowu Wataykowskiego we włości Domyslińskiej w Ks. Czernihowskim z placem na zamku czernihowskim z obowiązkiem stałej służby rycerskiej kozackiej w zamku w czasie niezpieczeństwa Adamowi Biedrzyckiemu za zasługi wojenne.

1621.03.03, Warszawa
Nadanie prawem lennym sieliszcza pustego Baykowskie w pow. nowogrodzko-siewierskim z placem na zamku nowogrodzkim wraz z obowiązkiem zostania przy zamku w czasie niebezpieczeństwa lub wojny Stefanowi i [brak imienia] Zaleskim za zasługi wojenne.


1621.03.08, Warszawa
Nadanie prawem lennym sieliszcza pustego Szczepowcze z ostrowkiem Zamieyskim w pow. czernihowskim wraz z placem na zamku czernihowskim z obowiązkiem służby rycerskiej kozackiej Iwanowi Wieliczkowi za zasługi wojenne.

1621.02.28, Warszawa
Nadanie prawem lennym derewni Głuchowo w pow. nowogrodzko-siewierskim z placem na zamku nowogrodzkim wraz z obowiązkiem służby rycerskiej w razie niebezpieczeństwa Markowi Kowinskiemu za zasługi wojenne. 

Oprócz marchewki jest jednak i kij – czyli kara za niestawienie się na kampanię:

1622.12.31, Warszawa
Nadanie prawa dziedzicznego do wszystkich dóbr ruchomych i nieruchomych, skonfiskowanych Przyrowiczowi i Zabłockiemu, ziemianom wołyńskim, za to, że nie stawili się na wyprawę chocimską, Wacławowi Żubczewskiemu, horodniczemu wołyńskiemu.
Pan Żubczewski na pewno się nie pogniewał…

2 komentarze:

  1. co to znaczy, że nadano "ostrów"? Przecież nie wyspę?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobre pytanie :) W innych dokumentach z tego zbioru:
    http://www.agad.archiwa.gov.pl/publikacje/MR2.xml
    znajdujemy wzmianki o nadaniu np. 10 włók w uroczysku, więc może to jakiś synonim małej wioski? Jakoś trudno zakładać, by króla na lewo i prawo rozdawał wysepki ;)

    OdpowiedzUsuń