poniedziałek, 5 września 2011

Z ferezyą sobolami podszytą


Jan Sobiepan Zamoyski to postać niezwykle barwna, bez wątpienia dobrze się kojarząca każdemu kto czytał Potop. Co ciekawe, a o czym nie każdy pamięta, był on także pierwszym małżonkiem Marii Kazimiery d’Arquien, późniejszej żony Jana Sobieskiego. Poniżej ciekawy fragment z opisu zaślubin Zamoyskiego – rzecz miała miejsce w Warszawie, w marcu 1658 roku. Mimo toczącej się wojny ze Szwecją, wojewoda sandomierski nie skąpił wszelakich wydatków na wspaniałą ceremonię. Oto w jakiej eskorcie ‘pomaszerował’ do ołtarza, gdzie świadkami ślubu była nawet para królewska:
Szło najprzód sto hajduków w barwie Zamojskiego, na której wyszyte były płomieniste serca, cyfry i napisy złote, ładownice ich i pasy, podobnież ozdobione były: mieli na głowach kołpaki bobrowe z dwoma piórami białemi, stalowe ich topory, były pozłacane. Za niemi więcej stu służących postępowało parami.
Ujrzano potem czterdziestu dworzan Zamojskiego, na dzielnych koniach, z czaprakami szkarłatnemi, wyszywanemi złotem, w floresy i cyfry, za niemi 24 Masztalerzy prowadzących tyleż koni powodnych. Na końcu jechało 18 paziów, ubranych w atłasy, poprzedzało ich sześciu trębaczy. Pokazało się na koniec dwóch set przyjaciół i przedniejszych dworzan, jadących parami. Zamojski jechał osobno, miał on na sobie żupan z materyi perskiej, z ferezyą sobolami podszytą. Kołpak i szabla lśniły się drogiemi kamieniami. Siedział na pysznym koniu, którego rząd i czaprak, również diamentami i perłami okryte były.  

9 komentarzy:

 1. That was a colourful and well attended ceremony.

  OdpowiedzUsuń
 2. In a middle of war against Sweden and Russia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A co to za obrazek, którym opatrzyłeś ten post?

  OdpowiedzUsuń
 4. To ma być (jakoby) Sobiepan właśnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. A kiedy malowano obraz? Bo zbroi husarskiej typu nowszego w okolicach połowy XVII wieku nie spodziewałbym się zobaczyć nawet, gdybym był zwolennikiem tradycyjnej chronologii...

  OdpowiedzUsuń
 6. Obraz znalazłem na wiki, jest tam tylko podpisany jako 'anonimowy portret sprzed 1665 roku'.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szanowne pani i panowie!
  Podpowiedzcie, gdzie można przeczytać pełniejszą biografię tego człowieka???

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuje za odpowiedź. Ciekawa jaźń prosto. Wierny zwolennik Яна Kazimierza.

  OdpowiedzUsuń