środa, 16 lutego 2011

Plan Króla Jana

[jak ja lubię biblioteki z wi-fi...]
Bardzo interesujący Plan Króla Jana uderzenia na Obóz Turecki, pisany własną ręką jego dotyczący oczywiście szyku sprzymierzonych w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.  Zwracam zwłaszcza uwagę na informację o osłonach przeciw tureckiej kawalerii.
Cały Korpus do boju składać się będzie z wojsk Cesarskich połączonych z pułkiem Jazdy Kawalera Lubomirskiego Mar. Nad. Kor. i 2.4. lub 5. szwadronów [chodzi raczej o chorągwie]  ciężkiej Jazdy Polskiej [husarii], na miejsce ich wezmą się Dragoni lub inne jakie wojska Niemieckie. Korpusami temi przywodzić będzie Książę Lotaryński. Wojsko Polskie stanie na prawem skrzydle, pod dowództwem Hetmana Jabłonowskiego i innych Wodzów Polskich.
Na lewem skrzydle, staną wojska Elektorów Saskiego i Bawarskiego, do którego przyłączą się zarówno pułki ciężkiej i lekkiej Jazdy Polskiej, Niemcy nawzajem dadzą nam Dragonji i piechoty.
Rozdzielą się podług potrzeba działa, w przypadku gdyby Elektorowie nie mieli ich dosyć użyczy im swoich Książę Lotaryński. To lewe skrzydło złożone będzie z Elektorów.
Wojska Cyrkułów [okręgów] Imperyi rozłożą się ciągiem Dunaju, lewe onego skrzydło, zejdzie się cokolwiek ku prawemu, a to dla dwóch przyczyn, aby wzbudzić w nieprzyjacielu bojaźń, by niebył wzięty bokiem. Druga, by być w sposobności, rzucenia pomocy do miasta, gdyby się udało dość daleko nieprzyjaciela odpędzić. Książę de Waldek korpusowi temu przywodzić będzie.
Pierwsza linia, składać się tylko będzie z piechoty i dział; postępować będzie za nią linia jazdy. Strzec się należy, aby te dwie linie, nie pomieszały się z sobą, w wąwozach i ciaśninach gór i lasów. Skoro więc wyjdą na równiny, jazda umieści się w przedziałach piechoty. Hussarzy i Pancerni Polscy pierwsi uderzą.
Gdybyśmy chcieli całe te wojsko uszykować w trzech liniach, zabrałyby z niekorzyścią naszą więcej, jak półtory mili niemieckiej, i przychodziłoby nam przechodzić rzeczkę Widin, zostającą po prawej ręce. Z tej przyczyny, uszykowałem wojsko w cztery linie, ta czwarta służyć ma za rezerwę.
Dla większego zabezpieczenia piechoty, przeciw natarczywym zapędom S[i]phaów Tureckich, możnaby użyć ostrokołów, lecz tak lekkich, by łatwo przenosić się i w każdym przypadku postawionemi być mogły, przed batalionami piechoty.
Proszę wszystkich Dowódców, że jak tylko wojska znijdą z ostatniej góry na równinę, aby każdy przed Korpusem swoim miejsce swe zajął.

2 komentarze:

  1. I co było dramatyzować, z takim krótkim interwalem nikt by nie zauważył absencji :DDD

    OdpowiedzUsuń
  2. Sadzilem ze bedzie gorzej :) Na szczescie mam blisko mieszkania dwie biblioteki, jedna z nich ma wi-fi wiec moge cos napisac w domu, a potem wrzucic korzystajac z laptopa Lepszej Polowy.

    OdpowiedzUsuń