niedziela, 12 czerwca 2011

Usarzów i petyhorców po koni 400

W 1634 roku w obliczu zagrożenia tureckiego niektóre spośród ziem koronnych uchwaliły wystawienie wojsk powiatowych, które miano wysłać pod komendę hetmana Koniecpolskiego. Przyjrzyjmy się więc jak wyglądać  miał kontyngent wystawiony przez województwo krakowskie – zaplanowano tam wystawienie 5 chorągwi, łącznie liczących 800 koni.
Usarzów koni kopijnika czterysta podzielonych było na dwie chorągwie po 200 koni każda. Rotmistrzami husarii zostali Franciszek z Zebrzydowic Zebrzydowski i Samuel z Czarnocina Czarnocki. Druga połowa wojsk krakowskich to 400 petyhorców, podzielonych na trzy chorągwie.  Imć P. Stanisław Bełchacki koni 200, Imć P. Zygmunt Dębiński koni sto, Imć P. Stanisław Trepka koni sto.
Zaciągi te miały nayprościey y nayprędzey iść do obozu wojsk koronnych i odbyć popis przed hetmanem koronnym.  Oddziały zaciągnięto na dwie ćwierci, z żołdem 40 złotych/ćwierć dla husarzy i 30 złotych/ćwierć dla petyhorców. Rotmistrzowie husarii mieli otrzymać po 8000 złotych kontentacyi, a dowodzący petyhorcami 2000 (Dębiński i Trepka) i 4000 (Bełchacki). 

4 komentarze:

 1. Usarze, jak sama nazwa wskazuje, powinni być formacją wystawioną przez USA.

  OdpowiedzUsuń
 2. Idąc takim tropem, husarzy wystawialiby husyci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rajtarzy natomist pilnowali w czasach Adama i Ewy rajskiej jabłoni. Któryś z nich pewnie się jednak na służbie zalał i zasnął. Dlatego właśnie, odpowiedzialna za grzech pierworodny formacja, w "Czarnych chmurach" pokazana została w tak niekorzystnym świetle.
  Co innego arkebuzerzy, ci z pewnością strzegli arki Noego przed atakiem piratów;)...

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomina mi to rysunek, na którym zwierzęta z arki Noego strzelają z działa do drugiej arki, gdzie są dinozaury ;)

  OdpowiedzUsuń