wtorek, 19 października 2010

Która chorągiew po której ma iść - cz. II


Nader zgrabny (a i liczby podejrzanie okrągłe) opis marszu najemnych wojska Jana Piotra Sapiehy do obozu Dymitra Samozwańca.
29 Septembris [29 września 1608 roku] ruszył się Jego Mość obozem do carskiego, a takim porządkiem szedł Jego Mość: naprzód dwa kornety [chorągwie] kozaków na dobrych koniach, po stu koni pod każdym; potem chorągiew kozacka Pana Buzowskiego, sto koni; potem sto piechoty błękitnej [od koloru sztandaru?]; potem petyhorców Pana Dziewiałtowskiego koni 120, Pana Mirskiego koni 100, Pana Szoteckiego koni 150; potem dwie chorągwie piechoty, 250 czerwonej [od koloru sztandarów?], między któremi szły działa; pułk usarzów pod dwiema chorągwie ma [prawdopodobnie obydwie roty Sapiehy], koni 250; potem pietyhorców dobrych koni 200, pod dwie chorągwiami, kozaków pod dwiema chorągwiami koni 250.
W innych miejscach diariusza znajdujemy kolejne nazwiska rotmistrzów, być może to oni dowodzili niezidentyfikowanymi oddziałami:
- Sliatkowski – jazda kozacka lub petyhorcy (w sierpniu stał na czele podjazdu złożonego z 200 kozaków i 60 petyhorców)
- Januszkowski – petyhorcy (w sierpniu prowadził czatę 200 petyhorców)
- Przeworski  - petyhorcy (w sierpniu jego 100-konna chorągiew walczyła w podjeździe)
- Talipski – piechota (wraz z Przeworskim widzimy go w tej samej czasie, ale z piechotą właśnie)

2 komentarze:

  1. Co do kolorów w piechocie , to w tym przypadku może też chodzić o kolory barwy. Wszak na rolce,a więc chronologicznie bardzo blisko, jest piechota zarówno w niebieskich jak i w czerwonych(spłowiałych) deliach. Niebieski to tradycyjny kolor piechoty polskiej. Pytanie tylko jak często oddziały były w tę barwę odziane w całości.Jak sądzę niezbyt często;-).Pisałeś, jeśli dobrze kojarzę gdzieś tu na blogu o tanim suknie dla piechoty polskiej;-).

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie, może to być barwa piechoty - pytanie tylko czy Sapieha wyposażył swoje roty w jednakową barwę? Rzecz pewnie nie do sprawdzenia...

    OdpowiedzUsuń