Gaspar (Kacper) Grazziani, hospodar mołdawski, wziął udział z garścią swoich wojsk w wyprawie mołdawskiej hetmana Żółkiewskiego w 1620 roku. Jak ta kampania się skończyła każdy chyba wie, nie przeżył jej ani nasz hetman (który zginął z rąk Tatarów) ani hospodar, zamordowany przez własnych bojarów. Dzięki uprzejmości Witolda Biernackiego (bardzo dziękuję i pozdrawiam!) wszedłem w posiadanie niezwykle interesującego opisu wjazd Grazzianego do obozu wojsk koronnych – kiedy jeszcze nic nie zwiastowało katastrofy. Zobaczmy jak to hospodar popisał się przed Żółkiewskim i zgromadzonym wojskiem:
Sam hospodar na koniu dropiatym, chędogo ubrany; rząd na nim był na pół piędzi szeroki srebrny złocisty kamieńmi sadzony, siodło adziamskie axamitne czerwone, łęk był srebrny złocisty, czaprak axamitny czerwony złotem haftowany, strzemiona wielkie szerokie na pięć srebrne złociste. Sam był przybrany; żupan na nim długi asz do kostek, srebro główny błękitny; po tym deliyka krótka axamitna czerwona ryzami podszyta, na niej ferezja axamitna czerwona sobolami podszyta z długim kołnierzem, petlice w niej srebrne; na głowie czapka aksamitna czerwona sobolami podszyta; u siodła buzdygan srebrny złocisty wisiał. Około niego piechoty szło giermków 6 w kociach żółtych safianowych, w żupanach długich czerwonych falendyszowych i jarmułkach żółtych atłasowych, po nich gwiazdy srebrne były na głowie, każdy z nich miał na iedno ucho przekrzywioną, w pasach srebrnych szerokich z sajdaki przepasanemi tak napięty na iednym ramieniu, a na drugim czekan srebrem oprawny każdy z nich trzymał.
Samego hospodara poprzedzało 17 halabardników z brodami długiemi, do tego maszerowało także 100 piechoty hospodarskiej. Popis na pewno budził wrażenie, szkoda tylko, że na dobrym wyglądzie się skończyło…
Good description.
OdpowiedzUsuńYeah, I'm sure he know how to impress Poles ;)
OdpowiedzUsuńoby więcej Mołdawii i Wołoszczyzny na bolgu
OdpowiedzUsuńBa, chętnie bym coś więcej pisał (przede wszystkim w kontekście ich wojskowości, bo to mnie najbardziej interesuje), ale brak mi odpowiednich źródeł w języku polskim :)
OdpowiedzUsuńA to źródło z którego opis pochodzi to jak się zwie i jakie są namiary na nie ?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Marek
A niestety nie mogę ujawnić, jest tajne przez poufne :)
OdpowiedzUsuńQuite a sharply dressed chap. I wonder how did that " siodlo adziamskie" aka Persian Saddle(?) look like. Maybye señor Dariusz knows ? :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Samuel
You're right Samuel, 'adziamski' was old-Polish word for 'Persian'. Unfortunately I don't know how exactly such saddle would look like, I'm too guessing that Dario may know something about it :)
OdpowiedzUsuń"A niestety nie mogę ujawnić, jest tajne przez poufne :)"
OdpowiedzUsuńI tak znalazłem
Pozdrawiam
Marek
P.S. ciekawa kwestia bo źródło to nie wymienia z hospodarem żadnych innych oddziałów, te jak się zdaje dochodziły po drodze, pod Cecorą miało być ich już (chyba do boju) 1500.